IIIa – „Aktywność fizyczna a zdrowie”

Uczniowie klasy 3 A (wych. p. Piotr Gonerka) w ramach projektu „Trzymaj formę” przygotowali lekcję na temat: „Aktywność fizyczna a zdrowie”.                                      Grupa dziewcząt przejęła inicjatywę na lekcji wychowawczej. Na początku Paulina Domagała przedstawiła prezentację na temat aktywności fizycznej i skutków dla zdrowia człowieka. Oto najważniejsze wnioski, które sformułowali uczniowie po prezentacji.

  • Zdrowie jest jedną z najbardziej pożądanych wartości w życiu człowieka.
  • Aktywność ruchowa jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika ona         z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności.
  • Odpowiednio dobrana, aktywność fizyczna sprzyja rozwojowi organizmu i zachowaniu zdrowia.
  • Ruch rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo-oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną.
  • Systematyczna i codzienna gimnastyka poprawia nie tylko postawę ale przyczynia się do zachowania płynności i harmonii ruchów.
  • Codzienne ćwiczenia wpływają na naszą odporność, wzmacniają ją, rzadziej chorujemy, jesteśmy bardziej wytrzymali na ból, wzrasta nasza wydolność.
  • Nie czujemy się zmęczeni, więc mamy dużo energii i tryskamy humorem.

Niedostatek ruchu powoduje, że rosnący organizm nie osiąga pełni rozwoju: ma mniejszą pojemność płuc, mniejszą wydolność fizyczną, słabsze mięśnie, gorszy refleks i koordynację ruchów. Przeciętna wydolność fizyczna jest tak mała, że wystarcza tylko na wykonanie codziennych czynności, powoduje szybkie zmęczenie i znużenie.

      Mała aktywność ruchowa i niewłaściwa dieta sprzyjają:

  • pogarszaniu wydolności i sprawności fizycznej,
  • pogarszanie postawy ciała i występowanie wad postawy ciała,
  • nadwadze i otyłości.

Następnie uczniowie podzieli się w grupy aby na symbolicznym rysunku człowieka opracować obraz własnej aktywności bądź modelu dzisiejszego nastolatka i jego aktywności. Zabawa była naprawdę wyśmienita gdy młodzież prezentowała własne prace. Po obejrzeniu efektów pracy 5 grup uczniowie sami doszli do wniosków, że nie zawsze właściwie dbają o swoje zdrowie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s